top of page
  • Zdjęcie autoraJacek Zamecki

Czym jest mastering w muzyce? Rozwiewam wątpliwości.



Proces produkcji i postprodukcji muzyki obfituje w wiele niezrozumiałych dla zwykłego człowieka pojęć. Można by śmiało rzec, że to jakiś dziwny język, którym posługują się wyłącznie nieliczni natomiast prawda jest z grubsza inna. Pojęcia te są bardzo łatwe do wyjaśnienia, a moim zadaniem jako producenta muzycznego jest przybliżyć cię do ich zrozumienia. Posługiwanie się bowiem wspólnym i zrozumiałym językiem ułatwia współpracę pomiędzy artystą a producentem.


Często czytam na różnych stronach internetowych ogłoszenia w stylu - zmasteruję ci wokal. Zastanawiam się czy autorzy owych postów zdają sobie w ogóle sprawę czym jest mastering utworu? W poniższym artykule postaram się wyjaśnić czym jest ostatni proces realizacji nagrania jakim jest właśnie mastering.



Proces masteringu w muzyce to ostatni etap postprodukcji audio przed wydaniem utworu na nośniku lub opublikowaniem go w internecie. Jego celem jest uzyskanie optymalnego brzmienia utworu i przygotowanie go do odsłuchu w różnych warunkach, np. na głośnikach w samochodzie, na słuchawkach czy w klubie.


Proces masteringu rozpoczyna się od odsłuchu mixu, czyli wcześniejszej wersji utworu, która została już poddana miksowaniu. Na tym etapie mastering engineer (inżynier dźwięku specjalizujący się w masteringu) dokonuje korekcji poziomów głośności, balansu tonalnego i stereo, a także usuwa ewentualne szumy, trzaski i inny niepożądany hałas.


Kolejnym etapem jest dodanie efektów, takich jak kompresja, eq, reverb czy delay, które mają na celu poprawienie jakości dźwięku i wyrównanie go na całej ścieżce audio. Często stosuje się też tzw. limiter, który służy do ograniczenia dynamiczności utworu i zwiększenia głośności bez zniekształceń.


Ostatni etap masteringu to przygotowanie utworu do finalnego wydania. Mastering engineer dokonuje konwersji formatów, tj. zmiany jakości dźwięku i rozmiaru pliku, tak aby utwór mógł być odtwarzany na różnych urządzeniach i w różnych formatach. Na tym etapie można też dodać metadane, takie jak tytuł, artysta, gatunek czy okładka albumu.


Po ukończeniu procesu mastering, utwór jest gotowy do wydania. Dzięki masteringowi, dźwięk jest bardziej spójny i ujednolicony na całej ścieżce audio, co pozwala słuchaczom na lepsze doznania muzyczne i cieszenie się dźwiękiem bez zakłóceń i zniekształceń.


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page